rss

Πέμπτη 10 Οκτωβρίου 2013

Κύπελλο μπάσκετ: Μεγάλη νίκη του Άρη με 63-71 στην έδρα του ΠΑΟΚ

Πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος

Ο Αρης πέτυχε μεγάλη νίκη επί του ΠΑΟΚ επικρατώντας με 63-71 στο PAOK Sports Arena και πήρε την πρόκριση για τα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδος.

Ο ΠΑΟΚ ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι καθώς μέσα από την καλή του άμυνα κατόρθωσε να βγάλει αιφνιδιασμούς, που του έδωσαν εύκολους πόντους και "αέρα" 7 πόντων (13-6) στο 6΄. Από εκεί και μετά ο Αρης ισορρόπησε και το πρώτο δεκάλεπτο "έκλεισε" με σκορ 16-15. Στη δεύτερη περίοδο ο Αρης κατάφερε να πάρει "κεφάλι" στο σκορ για πρώτη φορά στον αγώνα στο 17΄μετά από τρίποντο του Λευτέρη Μποχωρίδη (25-26), ενώ το ημίχρονο βρήκε τους "κίτρινους" να προηγούνται με 32-34.

Καμία από τις δύο ομάδες δεν κατάφερνε να ξεφύγει στο σκορ στο τρίτο δεκάλεπτο, το οποίο ήταν απόλυτα ισορροπημένο. ΠΑΟΚ και Αρης εναλλάσονταν το προβάδισμα, με τους "κίτρινους" να "κλείνουν" την τρίτη περίοδο με προβάδισμα 47-50. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο ο Αρης με τρίποντο του Μποχωρίδη διαμόρφωσε το 49-55 στο 34΄, ενώ η διαφορά άγγιξε τη μέγιστη τιμή της (63-54) 2΄πριν από τη λήξη του παιχνιδιού με τρίποντο του Ασημακόπουλου. Ο ΠΑΟΚ απάντησε με τον Μαργαρίτη λίγο πριν από τη δίλεπτη διακοπή του παιχνιδιού λόγω αντικειμένων στον αγωνιστικό χώρο. Το τελικό 63-71 στέλνει τον Αρη στην επόμενη φάση του Κυπέλλου.

Τα δεκάλεπτα: 16-15, 32-34, 47-50, 63-71
Πηγή: superbasket.gr